Wiele osób, słysząc o panelach infared, obawia się, że proces ich instalacji będzie skomplikowany i czasochłonny, a montaż kolejnych elementów nie wpłynie korzystnie na estetykę mieszkania. Czy to prawda? Czy zakładanie ogrzewania na podczerwień wiąże się z niedogodnościami? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.
Bezproblemowa instalacja
Porównując sposoby montażu (oraz stopień jego trudności) urządzeń grzewczych, panele infared plasują się w czołówce rozwiązań przyjaznych laikom – ich instalacja nie wymaga fachowej wiedzy. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego demontaż lub wymiana źródła ciepła wymaga dużego nakładu czasu, środków i niejednokrotnie doświadczenia. A panele? Ich prosta budowa i nieskomplikowany sposób działania sprawiają, że wystarczy… instrukcja obsługi, którą producent dołącza do urządzenia.
Jak przebiega instalacja?
- Należy wybrać miejsce – panele infrared można umieścić na ścianach lub na suficie. Zaleca się tę drugą opcję, jednak zamontowanie elementów na ścianach (w takim przypadku panele można umieścić niezależnie od tego, czy ściany są wykonane z tynku, deski czy kartonowo-gipsowej płyty) również jest możliwe.
- Następnie należy nawiercić cztery otwory i umieścić w nich uchwyty montażowe. Warto upewnić się, że wybrane kołki rozporowe są dopasowane do materiału, z jakiego wykonana jest ściana lub sufit oraz do wagi przedmiotu.
- Kolejnym krokiem jest podpięcie termostatów, które regulują temperaturę i pomagają utrzymać ją na stałym poziomie. Należy pamiętać, że instalacja elektryczna, do której podłączone będą urządzenia musi być uziemiona i mieć określoną w instrukcji moc.
- Po wykonaniu tych działań można cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu. Po uruchomieniu paneli ich obsługa jest prosta i daje wiele możliwości sterowania np. można zastosować termostaty programowalne, czyli można ustawiać różne poziomy temperatury w zależności od pory dnia i dnia tygodnia.
Zalety wymiany instalacji grzewczej na panele infrared
Wymiana instalacji grzewczej na panele infared to (oprócz zysków finansowych) przede wszystkim oszczędność miejsca. Kaloryfery nie będą już potrzebne – w zamian za nie zainstalowane zostaną eleganckie, estetyczne płaskie panele, które nie przeszkadzają w codziennym korzystaniu z domowych pomieszczeń.