Rozwój nowoczesnych technologii umożliwił wprowadzenie na rynek grzewczy w ostatnich latach innowacyjnej metody ogrzewania, wykorzystującej działanie promieni podczerwonych. System ten jest wygodnym, bezpiecznym i niewywierającym szkodliwego działania na środowisko naturalne źródłem pozyskiwania ciepła. Mowa tutaj o ogrzewaniu elektrycznym przy wykorzystaniu promienników podczerwieni coraz częściej stosowanym jako alternatywne źródło ogrzewania i zyskującym coraz więcej zwolenników. Przyjrzyjmy się zatem, czym różnią się promienniki podczerwieni od tradycyjnych metod ogrzewania i jaka jest zasada ich działania.
Promienniki podczerwieni ekologiczny sposób ogrzewania?
Promienniki podczerwieni przedstawiane są jako ekologiczny, wygodny i zdrowy sposób ogrzewania domu. Specjaliści od marketingu głowią się i troją, by w jak najlepszy sposób przedstawić ich zalety, unikając jednocześnie wspominania o wadach i ewentualnych kosztach instalacji i późniejszego ich użytkowania. Czy będą one zbliżone z ogrzewaniem węglowym, czy też biorąc pod uwagę, że promienniki podczerwieni są zasilane prądem, będą one faktycznie opłacalnym zakupem? Biorąc pod uwagę nieustannie rosnące ceny prądu, trudno uwierzyć, że jest to rozwiązanie, które zyska na popularności. Chcąc nieco rozwiać owe wątpliwości, warto odpowiedzieć na pytania, jak działa elektryczny promiennik podczerwieni?
Promiennik podczerwieni jak słońce
Promienniki podczerwieni (IR – infrared), to urządzenia, które przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. W przeciwieństwie do innych źródeł energii, nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, a emitują energią falową, która po zetknięciu z powierzchnią zamieniana jest w ciepło. Zasada ta bazuje na wykorzystaniu fal światła z obszaru poniżej czerwonego obszaru światła widzialnego, których miłe ciepło jest analogiczne do promieni słonecznych. Zresztą ich sposób działania jest podobny do pracy słońca, które emituje niewidzialną dla ludzkiego oka podczerwień. To właśnie ciepło falowe sprawia, że obiekty wystawione na jego działanie ogrzewają się. Co istotne, promieniowanie podczerwone, podobnie jak promienie słońca, jest niewidzialne dla ludzkiego oka.
Co to oznacza w praktyce? Że emitowane przez promienniki podczerwone fale zamieniane są w ciepło dopiero w zetknięciu z przedmiotem, ciałem czy powierzchnią ściany, które nagrzane akumulują ciepło i oddają je do pomieszczenia dużo efektywniej niż standardowe ogrzewanie. Komfort cieplny (odczucie ciepła) uzyskany przy zastosowaniu tego typu urządzeń jest wyższy niż rzeczywista temperatura. Tak jak w przypadku promieni słonecznych przyjemnie ogrzewających naszą twarz w chłodny dzień, tak w nagrzanych przez promienniki pomieszczeniach, temperatura odczuwalna jest wyższa od tej rzeczywistej, co pozwala nam uzyskać komfort cieplny.
Promiennik podczerwieni zainstalowany w mieszkaniu lub domu, z jednej strony ma za zadanie ogrzewać mieszkańców promieniowaniem wprost, a z drugiej strony ma grzać ściany oraz meble, których to temperatura decyduje o tym, w jakim zakresie temperatur powietrza odczuwany jest przez człowieka komfort cieplny.
Czy promienniki podczerwieni są tanie w użytkowaniu?
Pojawia się istotne pytanie, o którym już bywa mowa powyżej, czy promienniki podczerwieni są tanie w eksploatacji, czy też istnieje ryzyko i konieczność opłacania wysokich rachunków za prąd? Odpowiadając na niniejsze pytanie, warto podkreślić, że trudno jest jednoznacznie określić, czy promienniki podczerwieni są tanie w eksploatacji. Sposób grzania realizowany przez promienniki podczerwieni oznacza oszczędność finansową, czyli ogrzanie domu lub mieszkania do poziomu komfortu cieplnego niskim nakładem energii, a co za tym idzie niższym kosztem, aniżeli przy zastosowaniu ogrzewania węglowego lub gazem. Na ten moment koszty ogrzewania domu o powierzchni 100 m.kw. przy aktualnym standardzie izolacyjnym to koszt ok. 500 PLN miesięcznie, co przy 6 miesiącach trwania sezonu grzewczego daje nam roczny koszt ogrzewania na poziomie ok. 3000 PLN.
Ekologiczny sposób ogrzewania promiennikami podczerwieni
Wybierając ogrzewanie promiennikami podczerwieni, decydujemy się na wygodny, zdrowy i ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła. Przyczyniamy się jednocześnie do zmniejszenia smogu w naszej okolicy. Dzięki równomiernemu rozkładowi temperatur w pomieszczeniu nie mamy do czynienia, tak jak w przypadku tradycyjnego modelu ogrzewania, ze zjawiskiem „zimnych stóp” i „gorącej głowy”. Pomieszczenia nagrzewane tą metodą zapewniają ciepło zdrowe i przyjemne i przede wszystkim równomierne. Ta innowacyjna metoda stawiająca na komfort i zadowolenie osób z niej korzystających zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzięki promiennikom podczerwieni zapewniamy sobie ekologiczne, zdrowie i z pewnością wygodne w obsłudze ogrzewanie, które sprawdzi się w każdym domu.