Rozwój nowoczesnych technologii umożliwił wprowadzenie na rynek grzewczy w ostatnich latach innowacyjnej metody ogrzewania, wykorzystującej działanie promieni podczerwonych. System ten jest wygodnym, bezpiecznym i niewywierającym szkodliwego działania na środowisko naturalne źródłem pozyskiwania ciepła. Mowa tutaj o ogrzewaniu elektrycznym przy wykorzystaniu promienników podczerwieni coraz częściej stosowanym jako alternatywne źródło ogrzewania i zyskującym coraz więcej zwolenników. Przyjrzyjmy się zatem, czym różnią się promienniki podczerwieni od tradycyjnych metod ogrzewania i jaka jest zasada ich działania.
Promiennik jak słońce
Promienniki podczerwieni, w przeciwieństwie do innych źródeł energii, nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, a emitują energią falową, która po zetknięciu z powierzchnią zamieniana jest w ciepło. Zasada ta bazuje na wykorzystaniu fal światła z obszaru poniżej czerwonego obszaru światła widzialnego, których miłe ciepło jest analogiczne do promieni słonecznych. Zresztą ich sposób działania jest podobny do pracy słońca, które emituje niewidzialną dla ludzkiego oka podczerwień. To właśnie ciepło falowe sprawia, że obiekty wystawione na jego działanie ogrzewają się.
Co to oznacza w praktyce? Że emitowane przez promienniki podczerwone fale zamieniane są w ciepło dopiero w zetknięciu z przedmiotem, ciałem czy powierzchnią ściany, które nagrzane akumulują ciepło i oddają je do pomieszczenia dużo efektywniej niż standardowe ogrzewanie. Komfort cieplny (odczucie ciepła) uzyskany przy zastosowaniu tego typu urządzeń jest wyższy niż rzeczywista temperatura. Tak jak w przypadku promieni słonecznych przyjemnie ogrzewających naszą twarz w chłodny dzień, tak w nagrzanych przez promienniki pomieszczeniach, temperatura odczuwalna jest wyższa od tej rzeczywistej, co pozwala nam uzyskać komfort cieplny.
Wybierając ogrzewanie promiennikami podczerwieni, decydujemy się na wygodny, zdrowy i ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła. Dzięki równomiernemu rozkładowi temperatur w pomieszczeniu nie mamy do czynienia, tak jak w przypadku tradycyjnego modelu ogrzewania, ze zjawiskiem „zimnych stóp” i „gorącej głowy”. Pomieszczenia nagrzewane tą metodą zapewniają ciepło zdrowe i przyjemne. Ta innowacyjna metoda stawiająca na komfort i zadowolenie osób z niej korzystających zyskuje coraz więcej zwolenników.