Systemy grzewcze oparte na elektrycznych promiennikach podczerwieni z roku na rok zyskują coraz większą popularność w wielu branżach. Sprawdzają się doskonale nie tylko w budownictwie mieszkalnym czy jako ogrzewanie hal magazynowych i produkcyjnych, ale znajdują zastosowanie również w rolnictwie.
Hodowla roślin w szklarniach i halach uprawnych wymaga zapewnienia odpowiednich i stałych warunków termicznych, aby uprawy były jak najbardziej efektywne. W artykule wyjaśniamy, dlaczego wybór technologii promienników na podczerwień to dobre rozwiązanie dla hodowców roślin.
Dlaczego warto zdecydować się na elektryczne promienniki na podczerwień przy uprawie roślin?
Stworzenie odpowiednich warunków termicznych do wzrostu roślin szklarniowych nie jest łatwe, biorąc pod uwagę umiarkowaną strefę klimatyczną, w jakiej znajduje się nasz kraj. Aby wspomóc uprawy, plantatorzy stosują dodatkowe doświetlanie oraz dogrzewanie hal uprawnych, dzięki czemu tworzą warunki komfortowe do odpowiedniego stymulowania wzrostu roślin, a co za tym idzie – pomnażają swoje plony. System grzewczy, stosowany przy uprawie roślin szklarniowych, powinien być zarówno bezpieczny, jak i ekonomiczny oraz wydajny. Wszystkie te cechy łączy w sobie technologia ogrzewania podczerwienią za pomocą elektrycznych promienników ciepła, zatem jest to idealne rozwiązanie dla plantatorów.
Ze względu na odmienny sposób oddawania ciepła przez promienniki na podczerwień w porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego rozwiązanie to jest idealne do pomieszczeń o dużej kubaturze, gdzie konieczne jest precyzyjne ogrzewanie konkretnych stref. Dzięki tym cechom system idealnie sprawdzi się na plantacjach, gdzie zachodzi potrzeba ciągłego ogrzewania o stałym natężeniu, ukierunkowanego na rośliny. System grzewczy oparty na promiennikach na podczerwień jest łatwy w montażu. Ponadto możemy łatwo sterować ustawieniem urządzenia, dzięki czemu możliwe jest ustawienie strumienia ciepła w odpowiednim kierunku i ogrzewanie wybranego fragmentu przestrzeni.
Co więcej, ze względu na duże zapotrzebowanie na energię cieplną w szklarniach i halach uprawnych, bardzo ważną kwestią jest optymalizacja kosztów ogrzewania. Wybór ekonomicznego rozwiązania, jakim są promienniki na podczerwień, gwarantuje znaczne oszczędności w porównaniu do innych systemów grzewczych. Ten oparty na promiennikach ciepła cechuje się bowiem wysoką sprawnością i niskimi stratami ciepła. Na uwagę zasługuje również fakt, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska – zwłaszcza, gdy energię elektryczną do zasilania promienników czerpać będziemy z własnej instalacji fotowoltaicznej.
Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie roślin
Zjawisko wykorzystywane w promiennikach cieplnych to promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Działa ono na takiej samej zasadzie jak promieniowanie docierające do nas ze słońca i jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, udowodniono pozytywny wpływ tego rodzaju promieniowania na organizm ludzki, między innymi poprzez poprawę krążenia krwi czy stymulowanie metabolizmu. Zdrowotne właściwości promieniowania podczerwonego oddziałują nie tylko na człowieka, ale również na zwierzęta i rośliny. Zatem stosując ogrzewanie oparte na promiennikach cieplnych w hodowli roślin, wykorzystujemy pozytywny wpływ promieniowania na stymulację wzrostu upraw. Jest to więc system nie tylko w pełni bezpieczny pod względem wpływu na zdrowie roślin, ale również oddziałujący pozytywnie na ich wzrost.