Promienniki podczerwieni i emitowane przez nie ciepło znajdują szerokie zastosowanie: od podstawowego ogrzewania począwszy, przez przemysł papierniczy, tekstylny, lakiernictwo, na przemyśle spożywczym kończąc. Technologia ta pozwala nam w coraz wygodniejszy i nowocześniejszy sposób korzystać z ciepła przypominającego ciepło, które emituje słońce.
Spośród licznych zalet tej metody grzewczej wymienić należy bardzo szybkie pozyskiwanie ciepła, bezpieczeństwo w eksploatowaniu, brak ubocznych produktów spalania mających zgubny wpływ na środowisko czy energooszczędność, gdzie aż do 90% pozyskanej energii zamieniane jest w potrzebne nam ciepło.
Promienniki podczerwieni w przemyśle spożywczym
Promienniki podczerwieni mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Są używane m.in. do obróbki termicznej, która jest głównym etapem w procesie technologicznym podczas przetwarzania żywności. Cały proces polega na poddaniu półproduktów działaniu różnych temperatur i przetwarzaniu ich w gotowe produkty. Promienniki podczerwieni są wykorzystywane przy produkcji czekolady, karmelizowaniu cukru, podgrzewaniu migdałów przed siekaniem czy brązowieniu dań „instant”. Ponadto promienniki wykorzystywane są do takich procesów jak: opiekanie, suszenie czy rozmrażanie. Znajdują również zastosowanie w podgrzewaniu spożywczych form.
Czynniki decydujące o zastosowaniu promienników w przemyśle spożywczym
Oprócz podstawowych czynników mających wpływ na wykorzystywanie promienników w przemyśle spożywczym, takich jak: znikomy wpływ na środowisko naturalne, wysokie bezpieczeństwo użytkowania czy oszczędność przestrzeni przy instalacji urządzeń, o popularności ich stosowania decydują również:
- możliwość dokładnej kontroli temperatury wykorzystywanej do przeprowadzanych procesów,
- wysoka jakość i wydajność całego procesu oraz jego znaczne skrócenie.
Ponadto wydajność energetyczna promienników jest bardzo wysoka, a z kolei czas reakcji bardzo krótki, co pozwala na ich łatwą kontrolę.
Podczerwień, znana już od lat dzięki swoim niezliczonym zaletom i coraz większym możliwościom, znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w domach, jak i w warunkach przemysłowych. Stosowana w przemyśle spożywczym przyspiesza i usprawnia podstawowe procesy technologiczne, które wymagają dostarczenia energii cieplnej. Promienniki, dzięki swojej trwałości i wysokiej niezawodności, są i będą narzędziem znajdującym szerokie zastosowanie w sektorze spożywczym.
Promienniki na podczerwień do ogrzewania zakładów produkcyjnych
Systemy grzewcze wykorzystujące działanie promieniowania podczerwonego są stosowane także w miejscach, gdzie odbywa się produkcja wyrobów spożywczych. Świetnie sprawdzają się bowiem do ogrzewania budynków o dużej kubaturze i wysokości. Mogą być zastosowane podczas produkcji okresowej, a także do ogrzewania jedynie wybranych stanowisk. Ze względu na możliwość wprowadzenia zmian w sposobie ich działania znajdują zastosowanie jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.
Do właściwego przechowywania produktów
Niektóre wyroby spożywcze wymagają utrzymywania odpowiedniej temperatury w miejscu ich przechowywania. Jeśli ma być ona wysoka, warto skorzystać właśnie z ogrzewania na podczerwień. Jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, również z tego względu, że promienniki mogą być połączone z systemem fotowoltaicznym. Pozwala to znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej.
Jak przebiega brązowienie cukru za pomocą promienników podczerwieni?
Promienniki są wykorzystywane do obróbki termicznej produktów wykonywanych przez zakłady produkcyjne. Urządzenia wykorzystujące fale podczerwieni sprawiają, że wykorzystywany w procesie produkcyjnym cukier szybko brązowieje, a jednocześnie nie dochodzi do podgrzania się produktu. Przy okazji proces przyczynia się do usunięcia wilgoci. Zgodnie z dokumentacją system jest niezwykle efektywny i bezawaryjny. Jego utrzymanie wymaga minimum działań. Dzięki temu, że nie dochodzi do kontaktu z wyrobem, pozwala zachować wysoki poziom higieny w miejscu pracy. Dzięki wykorzystaniu promienników podczerwieni produkty nie wymagają wcześniejszego podgrzania. Tego typu urządzenia pozwalają osiągnąć wymaganą temperaturę od razu, co również decyduje o tym, że stanowią jedne z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w termicznej obróbce żywności.
Promienniki podczerwieni w produkcji wyrobów czekoladowych
Urządzenia znajdują zastosowanie w wytwarzaniu produktów z czekolady. Pozwalają swobodnie kontrolować temperaturę, dzięki temu, że zapewniają natychmiastowe ogrzanie masy. W zakładach, w których dokonano ich instalacji, zauważono również poprawę w organizacji przestrzeni, głównie dzięki zaoszczędzaniu dodatkowego miejsca. Użycie promienników podczerwieni przyczyniło się także do zmniejszenia wydatków związanych ze zużyciem energii.