Termostat grzejnikowy umożliwia regulację temperatury powietrza w pomieszczeniu. Odpowiednio zainstalowany sprawia, że zawsze odczuwamy przyjemny komfort cieplny, przy jednoczesnym oszczędzaniu na rachunkach za ogrzewanie. Podpowiadamy, jak działa termostat oraz jak go podłączyć do panelu grzewczego? Koniecznie przeczytajcie.
Jak działa termostat?
Stare kaloryfery i inne urządzenia grzewcze nie miały możliwości automatycznego regulowania temperatury. Sprawiało to, że grzejniki były, albo zimne, albo też bardzo gorące. W efekcie, w pomieszczeniach nie panowała komfortowa temperatura. Sprzyjało to też rozwojowi grzybów i bakterii. Sytuacja zmieniła się w momencie, gdy na rynek wprowadzono elektroniczne termostaty, które są niczym innym jak specjalnym zaworem z głowicą, montowanym na grzejniku. Reaguje on na wszelkie zmiany temperatury w pomieszczeniu i automatycznie uruchamia lub wyłącza grzejnik. Pomaga on tym samym uniknąć dużych strat ciepła, co przekłada się na niższe rachunki.
Termostat do grzejników a termostat do paneli na podczerwień
Termostat w urządzeniach grzewczych może się nieco różnić od siebie. Wszystko zależy od rodzaju grzejnika, jaki posiadamy. W tradycyjnych urządzeniach umieszcza się go na przewodach, które doprowadzają wodę do grzejnika, zazwyczaj więc nie jest on integralną jego częścią. Reaguje on na przepływ gorącej cieczy, otwierając się bądź zamykając w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie, poniżej nam odpowiadającej, wówczas termostat odblokowuje zawór i gorąca woda napływa do grzejnika, aby wyrównać temperaturę. Panele grzewcze z kolei sterowane są za pomocą elektronicznego termostatu, który można zaprogramować zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika.
Jak podłączyć panel grzewczy do termostatu?
Panele są urządzeniami jednofazowymi, także podłączenie termostatu odbywa się poprzez poprowadzenie przewodów zasilających „przez” termostat. Oczywiście odpowiednie schematy podłączenia dostarczane są każdorazowo z termostatem.
Pamiętajmy także o tym, aby po montażu paneli grzewczych, nie zasłaniać, ani termostatu ani urządzenia grubymi zasłonami, czy też meblami. Termostat będzie bowiem prawidłowo funkcjonować tylko wówczas, gdy i on, i grzejnik będą odsłonięte. Zasłaniając czymkolwiek termostat musimy liczyć się z tym, że czujnik temperatury, który jest wbudowany w termostat będzie wskazywać błędny pomiar, a to z kolei będzie oznaczać, że panel grzewcze sterowany za pomocą danego termostatu będzie pracować dłużej, niż powinien (w pomieszczeniu zostanie uzyskana pożądana temperatura, a zasłonięty termostat nadal nie będzie wyłączać panelu grzewczego.
Nowoczesne urządzenia sterujące (termostaty) są natomiast na tyle estetyczne, że nie musimy ich przykrywać. Będą nie tylko funkcjonalne, ale mogą również pełnić funkcję ciekawego dodatku do aranżacji wnętrza. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że w przypadku niektórych modeli, obsługiwanych przez wi – fi, możemy sterować termostatem zdalnie, z poziomu aplikacji mobilnej, co jest dużym ułatwieniem, szczególnie wówczas, gdy przebywamy np. w pracy, czy też na urlopie.
